Útěk Vítězslava Lederera s dozorcem z Osvětimi

24.04.2020

Vítězslav Lederer byl transportován z terezínského gheta do Osvětimi v prosinci 1943. Během svého věznění v Osvětimi se setkává se strážným Viktorem Pestekem, který se zamiloval do jedné vězněné Židovky, a chce spolu s ní z tábora utéct. Ovšem útěk přímo s ní by byl příliš riskantní, a tak oslovuje s nabídkou útěku Lederera. Pestek také údajně vyjádřil nesouhlas se zločiny, které páchali Němci v Osvětimi a rovněž se prý k vězňům choval lidštěji než ostatní strážní. Rovněž lze ale předpokládat, že si uvědomil neodvratnou porážku Německa ve válce a očekával, že tento čin mu pomůže v případném poválečném soudním procesu. Pestek slíbil své milované, že se pro ni po případném úspěšném útěku vrátí.
Samotný útěk proběhl pátého dubna roku 1944 v noci.
Pestek připravil celý plán akce a sehnal všechno potřebné pro útěk včetně dokladů a německé uniformy. Rovněž obstaral heslo, které bylo za potřebí pro bezproblémový odchod z tábora. K samotnému útěku došlo až v okamžiku, kdy se strážní opili a oba tak mohli bezproblémově opustit tábor. Po útěku z tábora se vydali na nádraží a nasedli na vlak směr Praha. Následujícího dne byla Němci při každodenním počítání vězňů zjištěna nepřítomnost nejdříve Lederera a později i strážného Pesteka.
Mezitim Lederer kontaktuje v Praze český odboj, který jim poskytuje zázemí na Plzeňsku. Zde se ale jejich cesty rozcházejí, jelikož Pestek chce zachránit svou milovanou z Osvětimi, byť ví, že jeho plán má pramalou šanci na úspěch. I přesto se vydává zpět do Osvětimi, kde je zatčen a popraven. Lederer se taky na Plzeňsku dlouho neohřál, vydává se do Terezína, kde se mu podaří proniknout do židovského ghetta, aby varoval židy. Bohužel mu však nikdo nevěří a pokládají ho za blázna. Lederer se pak snažil dostat do neutrálního Švýcarska, aby podal zprávu o holocaustu mezinárodnímu Červenému kříži. Plán mu však nevyšel, a tak se vrací zpět do Protektorátu, kde se dožije konce války.

© 2021 Nejsem vlastník fotografií. Všechny fotografie pochází z veřejně dostupných fotobank. Při kopírovaní textu uvádějte zdroj! 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky