Operace Pastorius – nacistické sabotážní komando, které mělo srazit USA na kolena

24.04.2020

V roce 1942 bylo samotným Adolfem Hitlerem rozhodnuto o vzniku sabotážního komanda, které mělo působit na území USA. Skupina měla provádět sabotážní a teroristické útoky na americké továrny a infrastrukturu, které měly vyvolat strach a paniku mezi civilním obyvatelstvem. Pro tuto operaci bylo vybráno osm můžu, kteří mluvili plynně anglicky, případně před válkou v USA i žili. Dva členové sabotážní skupiny měli dokonce americké občanství. Jelikož žádný z členů nebyl profesionální agent, celá skupina prošla speciálním sabotážním výcvikem. V létě 1942 překonala první část skupiny na palubě německé ponorky atlantický oceán a vylodila se u ostrova Long Island. Druhá část skupiny se vylodila o několik dnů později na Floridě. Velitel první skupiny však celou operaci pojal jako šanci na návrat do USA, kde byl před válkou, a chystal se už od začátku operace zradit. Po poradě s ostatními členy první skupiny zatelefonoval na FBI a oznámil své úmysly. Po absolvování výslechu na FBI, kde prozradil všechna jména a detaily operace, se rozběhla po USA velká pátrací akce po zbývajících nacistických sabotérech. 27.6.1942 oznámil šéf FBI zatčení všech členů sabotážního komanda. Po zatčení žádala americká veřejnost pro všechny chycené sabotéry trest smrti. Prezident USA Franklin Roosevelt přání veřejnosti vyslyšel a ustanovil zvláštní vojenský tribunál. V srpnu 1942 odsoudil vojenský tribunál šest nacistických sabotérů k trestům smrti na elektrickém křesle. Další sabotér dostal doživotní trest a velitel první skupiny, který celou operaci vyzradil, byl odsouzen k třiceti letům nucených prací.

© 2021 Nejsem vlastník fotografií. Všechny fotografie pochází z veřejně dostupných fotobank. Při kopírovaní textu uvádějte zdroj! 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky