Vládní vojsko Protektorátu Čechy a Morava

24.04.2020

V roce 1939 po rozpuštění čs. armády bylo německou okupační správou dovoleno zřídit vládní vojsko, které mělo pomoci zabezpečit pořádek a vnitřní bezpečnost v protektorátu. Vojsko mělo čítat maximálně 7000 můžu a mělo být vyzbrojeno pouze puškami. Vládní vojáci byli v protektorátu využíváni zejména na ostrahu železnic, k odstraňování následků bombardování či jako výpomoc v zemědělství. Přestože jednotka byla podřízena německé armádě a příslušníci slibovali věrnost říši a Adolfu Hitlerovi, vládní vojáci často spolupracovali s odbojem a v důsledku tohoto skončilo 72 příslušníků ve vězení. Sám velitel vojska generál Eminger udržoval styky s čs. exilovou vládou v Londýně. V roce 1944 německá okupační správa ze strachu o případné účasti příslušníků vládního vojska na celonárodním povstání odeslala většinu vojáků do Itálie, kde měli plnit strážní úkoly v týlu. I tak došlo k boji s italskými partyzány, který si na české straně vyžádal 15 obětí. Na 800 příslušníků vládního vojska se přidalo k partyzánům a bojovalo proti Němcům v Itálii, nebo zběhlo do Švýcarska či Francie. Část zběhů se přidala k 1. československé obrněné samostatné brigádě ve Francii, která se zúčastnila obléhání přístavu Dunkerque.
Zbylí vládní vojáci v Itálii byli z obavy dalších dezercí Němci odzbrojeni a dál vykonávali pouze technické práce. Tito vojáci se domů vrátili až v červenci 1945.
Během Pražského povstání se zbylí vojáci v protektorátu účastnili bojů o rozhlas a Pražský hrad.
Po válce byli vojáci buď propuštěni nebo zařazeni k útvarům v nové čs. armádě.

© 2021 Nejsem vlastník fotografií. Všechny fotografie pochází z veřejně dostupných fotobank. Při kopírovaní textu uvádějte zdroj! 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky