Witold Pilecki – dobrovolník v Osvětimi

24.04.2020

Po polské kapitulaci v roce 1939 se úspěšně vyhnul německému zajetí a dostává se do Varšavy, kde spoluzakládá jednu z prvních odbojových organizací v okupovaném Polsku. V roce 1940 se nabídne pro velmi riskantní úkol. Vedení polského odboje potřebovalo informace o táboře v Osvětimi, dokonce ani pořádně nevědělo, k čemu tábor vlastně slouží a co se v něm odehrává. V srpnu 1940 se nechává Witold Pilecki s falešnou legitimací během hromadného zatýkání v ulicích Varšavy zatknout a je transportován do Osvětimi. V táboře zakládá odbojovou skupinu, která začala plnit zpravodajské úkoly pro polský odboj a spojence. Odboj tak dostávají přehled o tom, co se vlastně děje v Osvětimi. Později se vězňům podařilo tajně sestrojit vysílačku.
Witold Pilecki očekával vojenskou pomoc zvenčí, ale marně. V táboře bylo mezitím odhaleno a popraveno mnoho členů táborového odboje a byla otázka času, kdy bude i on odhalen a popraven. V roce 1943 byl přiřazen na práci mimo tábor, po přemožení strážných se mu podaří utéct. Opět se vydává do Varšavy, kde navazuje kontakt s polským odbojem a usilovně žádá spojenecké velení o vojenskou akci, která by osvobodila vězně v Osvětimi. Spojenci se domnívali, že jeho svědectví o událostech v Osvětimi je přehnané, a tak žádost zamítli. Polský odboj rovněž nepodnikl útok na tábor, jelikož bez spojenecké letecké podpory by neměl šanci na úspěch. Witold Pilecki i tak nadále působí v odboji a v roce 1944 se účastní varšavského povstání. Povstání přežije a po kapitulaci povstalců je zajat. Zbytek války stráví v německých táborech pro válečné zajatce. V roce 1948 byl v komunistickém Polsku odsouzen v politickém procesu k smrti.

© 2021 Nejsem vlastník fotografií. Všechny fotografie pochází z veřejně dostupných fotobank. Při kopírovaní textu uvádějte zdroj! 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky